Wzorem dla strategii działań w kryzysie powinna być strategia czeskiej Pragi, „W Praze jako doma” („W Pradze jak w domu”), mającą na celu generowanie ruchu turystycznego. Kampania jest skierowana do turystów z ościennych wobec Czech krajów. Każdy turysta, który zatrzyma się w jednym z 353 hoteli w Pradze za swój pobyt otrzyma punkty wymienialne na bilety wycieczek i wstępy do muzeów.
Strategie polskich marek terytorialnych w kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa niemal w całości polegają na zdolności do finansowania działań przez budżet państwa lub inne środki publiczne (na czele z bonem turystycznym). W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu (a także w Kołobrzegu czy w Sopocie) brakuje zintegrowanych działań miejskich mających na celu budowanie wizerunku bezpiecznej marki turystycznej a jednocześnie generujący ruch turystyczny.
Wzorem dla polskich miast powinna być kampania „W Praze jako doma” („W Pradze jak w domu”). Kampania jest skierowana do turystów z ościennych wobec Czech krajów, strona kampanii jest prowadzona w angielskim, słowackim oraz niemieckim. Każdy turysta, który zatrzyma się w jednym z 353 hoteli w Pradze za swój pobyt otrzyma punkty (maksymalnie 8), które może wymienić na bilety wstępu do 52 muzeów i ciekawych miejsc w Pradze (np. do Muzeum Kampa, na wieżę Petrin, do praskiego zoo) oraz na bilety kilkunastu wycieczek (np. po zamku na Hradczanach czy szlakami legend praskich).
Strategia przynosi rezultaty – od początku wakacji w Pradze przybywa turystów – w dużej mierze to turyści z Niemiec, Polski, Austrii czy Słowacji. Czasowe wstrzymanie lotów oraz obawy przed lataniem spowodowały, że Praga stałą się interesującym miejscem spędzenia urlopu dla turystów z klasy średniej, którzy w obliczu pandemii częściej wybierają Pragę. Dzięki kampanii w Pradze zakwaterowanych jest codziennie tysiąc osób - czyli około 60 tys. dodatkowo wygenerowanych noclegów. Kampania planowana jest do końca września a szacunki Pragi wskazują że kampania przyniesie sektorowi turystycznemu dodatkowe przychody rzędu 12 - 15 mln. EUR.
Strategia Pragi nastawiona na pobudzenie ruchu turystycznego w lepszej jakości hotelach oraz
w sprawdzonych i atrakcyjnych produktach turystycznych wspiera dwie najbardziej doświadczone przez następstwa pandemii segmenty rynku – hotelarzy i instytucje kultury. Jednocześnie mniejszy ruch w Pradze (mieszkańcy wyjechali na wakacje), szeroki asortyment usług turystycznych i profesjonalnie prowadzone produkty turystyczne pozwalają na przyciągnięcie zamożniejszych segmentów grup docelowych. Wszystko to powoduje, że Praga wzmacnia swoją pozycję kosztem innych miast tej części Europy - Krakowa, Wrocławia, Wiednia czy Monachium.
Od 2007 roku agencja PAULAT prowadzi analizy, badania marketingowe oraz inne projekty badawcze mające na celu zbudowanie skutecznych strategii marketingowych, wizerunkowych czy komunikacyjnych dla marek terytorialnych. Z naszego doświadczenia korzystają strategie kilkudziesięciu marek terytorialnych w Polsce od Sopotu, Kołobrzegu, przez Dolny Śląsk, Wrocław, Płock, Olsztyn po Cieszyn, Jasło i Krynicę.
Zapraszamy do kontaktu samorządowców, agencje i stowarzyszenia promujące marki terytorialne.